Gra nie fair-play

W każdej dyscyplinie sportu mogą zdarzyć się sytaucje, kiedy zawodnik nie zachowuje się na boisku regulaminowo. Wówczas sędzia powinien mieć do dyspozycji takie środki, którymi mógłby zdyscyplinować zawodnika. Jeśli przewinienie piłkarza ręcznego nie jest duże, sędzia może go tylko upomnieć, jeśli oczywiście uzna, że taka forma będzie wystarczająca.

O jakich sytuacjach mowa? Przede wszystkim o zachowaniu zawodnika, który w niesportowy sposób chce wpłynąć na zawodnika drużyny przeciwnej. Należy mieć na względzie fakt, że mecze piłki ręcznej bywają bardzo emocjonujące, dlatego też emocje w przypadku zawodników mogą być naprawdę spore. Czasem zawodnicy zachowują się nieodpowiednio na boisku podczas gdy sędzia wznawia grę.

Sędzia ma do dyspozycji także inną karę. Otóż ma prawo do wykluczenia zawodnika z gry na określony czas. Najczęściej są to dwie minuty.

Jednak należy pamiętać, że wspomniane dwie minuty mogą być naprawdę kluczowe. Mecz piłki ręcznej trwa zazwyczaj pół godziny, sędzia może zarządzić dodatkowe pięć minut dogrywki, dlatego dwie minuty meczu mogą roztsrzygnąć czasem o wyniku spotkania. Każdy zawodnik grający nie tylko profesjonalnie, ale także amatorsko w piłkę ręczną powinien o tym wiedzieć.

Sportowe zachowanie na boisku i gra fair-play jest naprawdę ważna. Pamiętać trzeba bowiem, że wśród kibiców są także osoby młode. Sportowcy powinni świecić przykładem na boisku właśnie dla dzieci i młodzieży.

Sport przecież ma uczyć przede wszystkim dyscypliny i czerpania przyjemności z aktywności fizycznej.