Gra w piłkę ręczną

Zasady gry w piłkę ręczną powinni znać wszyscy kibice tej dyscypliny sportowej. W innym przypadku mecz nie będzie dla nas widowiskowy i szybko znudzimy się jego oglądaniem. Z tego powodu często przedstawicielki płci pięknej nie lubią sportów drużynowych, w szczególności piłki nożnej. Nie znają bowiem zasad sportu, przez co mecz wydaje się im nudny i nieciekawy.

Trudno się im dziwić. Mecz piłki ręcznej wygrywa drużyna, która zdobędzie więcej bramek niż drużyna przeciwna. Połowa meczu trwa co do zasady pół godziny. Możliwe są też dwie pięciominutowe przerwy.

A pomiędzy połowami sędzia zarządza przerwę, która trwa dziesięć minut. Zawodnik musi trafić piłką do bramki za pomocą rąk. Warto wiedzieć, że zawodnicy nie mogą przetrzymywać piłki. Piłka podczas meczu musi być wciąż w ruchu.

Jeśli zawodnik jest w posiadaniu piłki, to może trzymając ją w dłoniu zrobić tylko trzy kroki. Przetrzymanie piłki dłuższe niż trzy sekundy jest nieregulaminowe. W przypadku piłki ręcznej, tak jak w przypadku piłki nożnej możemy mówić o autach. Mają one miejsce wtedy, gdy piłka opuści linię boczną boiska.

Warto także wspomnieć, że bramkarz może także wykonywać rzuty. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy piłka przekroczy linię końcową. Mecze piłki ręcznej rozgrywane są pomiędzy drużynami, które składają się z dwunastu zawodników. Należy jednak podkreślić, że tylko siedmiu zawodników przebywa na boisku podczas meczu, pozostała piątka zawodników to gracze rezerwowi, którzy biorą udział w meczu w przypadku zamiany.